V Žiline narazilo auto do ľudí, vodič z miesta ušiel. Polícia ho nepotrestala !

Autor: Peter Remeselník | 28.6.2018 o 10:18 | (upravené 21.10.2020 o 0:19) Karma článku: 10,16 | Prečítané:  73614x

Chcem Vás poprosiť, ak Vás môj článok po prečítaní zaujal, zdieľajte ho, nech každý na Slovensku o tomto "svinstve" vie ...

Dňa 28.10.2014 išli dve mladé ženy do práce, cez areál žilinskej univerzity, po vyznačenom pruhu pre chodcov. Po tejto ceste prejde denne stovky študentov. Keď prechádzali okolo výjazdu z parkoviska žilinskej univerzity, začalo po nich trúbiť neznáme auto. Snažili sa mu vyhnúť a išli za sebou. Keď sa jedna z chodkýň pozrela dozadu, videla ako vodič na ňu strhol volant, zachytil ju spätným zrkadlom a z miesta ušiel. Zrejme ich chcel vystrašiť a nevyšlo mu to.

Chodkyňu nárazom odhodilo smerom dopredu, kde sa zachytila o kolegyňu pred sebou. Nárazom spätného zrkadla do oblasti obličiek jej spôsobil vodič bolestivé zranenie, ktoré si vyžiadalo lekárske ošetrenie. Zároveň mala chodkyňa obrovské šťastie, lebo keby sa nezachytila o kolegyňu pred sebou, mohla spadnúť pod zadné koleso auta, čo mohlo skončiť aj tragicky.

Celá vec bola riešená políciou a páchateľa sa podarilo na základe kamerových záznamov po niekoľkých mesiacoch vypátrať.

Tu žiaľ všetky úspechy polície v tomto prípade končia.

Páchateľom bol na prekvapenie starší pán RNDr. Peter P., ktorý v prvotnej výpovedi priznal, že si bol vedomý toho, že narazil autom do chodkyne. Zároveň uviedol, že sa pohyboval rýchlosťou 10 - 15 km/h, pričom podľa jeho názoru nešli chodkyne dostatočne po kraji cesty a on nechcel prejsť autom za plnú čiaru, čiže z toho dôvodu do nich narazil ( oproti ale nešlo žiadne auto ). Uviedol, že predpokladal, že sa mu chodkyne včas uhnú ( chodkyne boli otočené chrbtom ).

Pokiaľ ale vodič skutočne nechcel naraziť autom do ľudí, mohol tomu predsa zabrániť. V danom mieste sa rozbiehal z križovatky pomalou rýchlosťou, ako sám uviedol 10 až 15 km/h. Chodkyne pred narazením videl, čo tiež priznal. Chodkyne mu nevytvorili nečakanú prekážku, na ktorú by nestihol zareagovať ( čo ani nepopieral ).

Čiže, stačilo sa nerozbiehať smerom na chodkyne, stačilo dať dole nohu z plynu alebo skočiť na brzdu alebo chodkyne jednoducho obísť, keďže oproti nešlo žiadne auto.

Napriek tomu, že polícia na možné úmyselné konanie vôbec neprihliadala, bol to pre páchateľa aj tak dosť veľký "prúser" - spôsobil nehodu, zranil človeka a z miesta nehody ušiel.

Čiže prípad sa presunul na žilinský dopravný inšpektorát. Tam kpt. Ing. Milan Goruša uisťoval poškodenú, že páchateľ bude prísne potrestaný a ona nech si nahlási škodu v poisťovni - ochotne jej dal všetky osobné údaje páchateľa. Nepoučená podpísala prehlásenie, že si bude škodu uplatňovať v poisťovni, presne ako jej to poradil policajt. Čiže kpt. Ing. Milan Groruša si svoju malú úlohu splnil na jednotku.

Právne to malo taký následok, že poškodená už nebola účastníčka konania, nakoľko si uplatnila škodu v poisťovni a nie v správnom konaní  - čiže rozhodnutie sa jej nedoručovalo. Čo na tom, že kpt. Ing. Milan Goruša spravil chybu a zabudol poškodenú poučiť a tým pádom bol tento úkon neplatný - tam zas dôležitú úlohu zohral prokurátor JUDr. Ladislav Ľorko, ktorý vyhlásil, že  presný obsah a rozsah poučovacej povinnosti zo zákona nevyplýva, čiže zrejme poučená vlastne ani byť nemusela.

Následne dňa 2.6.2015 mjr. Ing. Eva Klotáková uznala páchateľa vinného zo série závažných dopravných priestupkov ( dôkazy nepustia ) a upustila bez zdôvodnenia od potrestania páchateľa. Áno, podľa dopravnej policajtky si človek, ktorý narazí autom do ľudí, zraní niekoho a z miesta ujde, nezaslúži žiadny trest !!!

Poškodenej sa už nič oznamovať nemuselo, čiže okrem spokojného páchateľa sa o tom nikto nikdy nemal dozvedieť.

Ale dozvedel sa ...

Tak polícia s prokuratúrou skúsila plán B.

Dňa 25.6.2015 bol podaný protest prokurátora, nakoľko mjr. Ing. Eva Klotáková nezdôvodnila svoje podozrivé rozhodnutie. Čiže po proteste prokurátora si ho mala len zdôvodniť - čo zrejme nedokázala. Z toho dôvodu dňa  23.7.2015 svoje pôvodné rozhodnutie zrušila a dňa 4.11.2015 vydala nové rozhodnutie, ktorým uznala páchateľa za vinného a uložila mu trest vo výške 300 Eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá na dobu 1 roka.

Dokonca toto rozhodnutie prokuratúra poškodenej oznámila a dokonca prokuratúre už ani nevadilo, že podľa nej nie je účastníkom konania.

Žeby zvíťazila spravodlivosť ? Ale nie, jednalo sa len o ďalší šikovný pokus prokuratúry a polície, ako umlčať poškodenú ...

Hneď po vydaní tohto nového rozhodnutia podal páchateľ v tichosti odvolanie, ktorému bolo vyhovené. Čiže druhé rozhodnutie v poradí bolo dňa 6.6.2016 zrušené. Ale o tomto už nemala vedieť poškodená. O novom treste rozhodovala opäť mjr. Ing. Eva Klotáková, ktorá dňa 19.9.2016 opäť uznala páchateľa za vinného zo série závažných priestupkov a opäť upustila od potrestania páchateľa. Toto rozhodnutie odobril žilinský okresný prokurátor.

Tento nový trest už prokuratúra a polícia tajila aby sa ho v žiadnom prípade poškodená nedozvedela - aj za cenu porušenia práv poškodenej. Dozvedeli sme sa ho až v júni 2018, kedy bol už skutok páchateľa premlčaný.

Samozrejme na mjr. Ing. Evu Klotákovú som podal trestné oznámenie pre dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Uvedené trestné oznámenie bolo prešetrované kpt. JUDr. Radoslavom Hruškom z inšpekcie MV, ktorý v jej konaní nevidel absolútne nič protizákonné. Uznesenie kpt. JUDr. Radoslava Hrušku, ako aj postup prokuratúr a polície v tomto prípade bolo preverované nasledovnými prokurátormi:

- JUDr. Ladislavom Ľorkom

- JUDr. Máriou Liptákovou

- JUDr. Emilom Hadbábnym

- JUDr. Jaroslavom Mojtom, LL.M., MBA

- JUDr. Ľubošom Bunčiakom

Výsledok ? Skutok sa nestal, všetko je v najlepšom poriadku. Niektorí menovaní sa ani neunúvali zdôvodniť svoje rozhodnutie ...

Zhrnutie ...

Nervózny chlap sa vyzúril na dvoch nevinných ženách, narazil do nich autom, zranil jednu z nich, nezaujímalo ho, či zranená potrebuje pomoc a z miesta ušiel. Pátrala po ňom polícia, zo všetkého uvedeného bol uznaný za vinného - čiže o vine nemal nikto žiadnu pochybnosť. Polícia vrátane prokuratúry ho odmietli potrestať.

Ako pomohla polícia a prokuratúra poškodenej ? V rozpore so zákonom a napriek absentujúcemu poučeniu jej odmietli poskytnúť právoplatné rozhodnutie - čo na tom, že jej bola spôsobená aj materiálna škoda, snaha zatajiť toto "svinstvo" je určite prednejšia. Napriek tomu, že na páchateľa bolo podané trestné oznámenie pre úmyselné zrazenie autom ( čiže útok so zbraňou ), nebolo jej v rozpore s Trestným poriadkom doteraz ani len umožnené nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu - čo opäť odobril prokurátor JUDr. Ladislav Ľorko ( podľa ktorého na nahliadnutie do spisu nie sú žiadne zákonné lehoty ).

Možno Vás ale zaujíma, že ako vlastne mjr. Ing. Eva Klotáková zdôvodnila to záhadné upustenie od potrestanie páchateľa ? Túto informáciu som požadoval podľa infozákona ako oznamovateľ trestného oznámenia podaného voči jej osobe. Polícia mi poskytla desiatky výhovoriek, prečo túto informáciu nesprístupni. Zo získaného rozhodnutia viem len toľko, že od potrestania páchateľa upustila, nakoľko k náprave postačovalo samotné prejednanie priestupku - dobrý dôvod, čo poviete ?

O uvedenom prípade boli informovaní ministri vnútra ( za ten čas sa ich tam vystriedalo viacero ), generálny prokurátor. Okrem naozaj prázdnych gest to na veci nič nezmenilo. Nie je dôležitá spravodlivosť, len nech sa o tom hlavne nerozpráva a zabudne na to. To by som chcel ale týmto článkom a vďaka Vám zmeniť ...

Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.


Už ste čítali?